Profesjonalna regeneracja lamp – jak wygląda cały proces?

Światło samochodu BMW

Reflektory wykonane z tworzyw sztucznych mogą z czasem matowieć. Jest to proces spowodowany przez zabrudzenia, utlenianie plastiku, kontakt z piaskiem (podczas jazdy za innym pojazdem) i opadami atmosferycznymi. Jak widać, wyróżniamy mnóstwo czynników, z którymi klosze muszą konfrontować swoją wytrzymałość. Nic zatem dziwnego, że z czasem pojawiają się mało estetyczne zmiany wizualne, które mają negatywny wpływ na widoczność auta i ilość światła rzucanego na drogę.

Nie musisz jednak obawiać się kosztów zakupu nowych reflektorów. Wystarczy profesjonalna regeneracja lamp. Lublin to miasto, w którym spotkasz specjalistów od auto detailingu R Clinic. Z ich pomocą odświeżysz pojazd w sposób satysfakcjonujący – pod każdym względem.

Chcesz mimo wszystko poznać proces renowacji lamp samochodowych? Zastanawiasz się nad tym, czy nie jesteś w stanie samodzielnie uporać się z tym zadaniem? Jesteś więc we właściwym miejscu. Przedstawiamy zakres prac, który stanowi definitywną podstawę podczas procesu regeneracji reflektorów.

Zabezpieczenie karoserii i komponentów wokół lamp

Pierwszy krok to zabezpieczenie lakieru wokół kloszy. Jeśli grill połączony jest z reflektorem (rozwiązanie spotykane w nowych autach, np. BMW serii 3), on także powinien zostać oklejony przed kolejnym etapu. Większość amatorów podejmujących się tego zadania, wykorzystuje w tym celu taśmy malarskie. Oczywiście nie jest to najlepsze rozwiązanie. Produkty dedykowane innym rodzajom powierzchni mogą charakteryzować się zbyt słabą lub zbyt mocną przyczepnością. W pierwszym przypadku będą one odklejać się od lakieru, narażając go na kontakt z preparatami i narzędziami, a w drugim może dojść do uszkodzenia lakieru podczas próby odklejenia.

Na rynku dostępne są specjalne taśmy maskujące, które przystosowane zostały do bezpośredniego kontaktu z lakierem samochodowym. Jeżeli podejmujesz się samodzielnej regeneracji reflektorów, warto zainwestować w takie akcesoria. Przed zakupem sprawdź dalsze kroki i upewnij się, czy aby na pewno lepszym rozwiązaniem nie będzie kontakt z wykwalifikowanymi ekspertami.

Mycie i odtłuszczanie powierzchni kloszy reflektorów

Gdy specjalista zabezpieczy powierzchnię wokół lamp i upewni się, że nic nie zagraża karoserii, elementom ozdobnym i maskownicy, może przejść do kolejnego etapu. Jest to szczegółowe czyszczenie kloszy, podczas którego usuwane są wszystkie zabrudzenia. Następnie należy odtłuścić powierzchnię reflektorów i można z czystym sumieniem przejść do części właściwej.

Renowacja lamp, czyli szlifowanie

Na tym poziomie wymagana jest dokładność i maksymalne skupienie uwagi. Ważne jest również precyzyjne oświetlenie powierzchni. Dzięki niemu osoba odpowiedzialna za regenerację reflektorów będzie mieć doskonały obraz postępu prac i ich dokładność.

Nie bez znaczenia jest także technika szlifowania. Koliste ruchy mogą powodować nierówności. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem szlifowanie w płaszczyźnie pionowej i poziomej (naprzemienne). Dzięki temu ścieranie zniszczonej warstwy będzie odbywać się w sposób równomierny.

Po uzyskaniu matowego efektu na całości powierzchni klosza, należy zmienić papier ścierny na drobniejszy (najlepiej kilkukrotnie, schodząc stopniowo). Kiedy powierzchnia reflektora będzie zmatowiona i pozbawiona niedoskonałości (np. zarysowań i zabrudzeń), zabieg można uznać za udany.

Przód Mercedesa S63 AMG po usłudze regeneracji lamp w auto detailing Lublin
Mercedes S63 AMG po usłudze regeneracji lamp R Clinic

Polerowanie kloszy reflektorów – wysokiej jakości narzędzia i zachowanie imponującej precyzji

Dopiero teraz zobaczysz prawdziwą magię i realne rezultaty pracy. Do dyspozycji masz dwa sposoby na polerowanie reflektorów:

  • przy użyciu ściereczki z mikrofibry i pasty polerskiej,
  • przy użyciu elektrycznej polerski,
  • przy użyciu tzw. czajniczka (polegająca na usuwaniu warstwy zarysowanego plastiku i nadlewaniu tworzywa tym samym materiałem).

Pierwsza metoda jest rozwiązaniem dla niewielkich zmian, np. zabrudzeń. Druga zapewnia satysfakcjonujące efekty nawet w przypadku mocnego poziomu zmatowienia i zarysowań. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ proces eksploatacji półprofesjonalnych lub profesjonalnych narzędzi wymaga doświadczenia i umiejętności. W innym wypadku łatwo można doprowadzić do uszkodzenia powierzchni klosza (np. powodując nowe zarysowania, wybrzuszenia, zagłębienia itp.). Jeśli więc Twoje lampy potrzebują solidnej odnowy, warto zdać się na zdolności specjalistów. Regeneracja reflektorów wcale nie jest tak prosta, jak pozornie może się wydawać.

Zabezpieczanie powierzchni

Efekt jest już zadowalający? Pozostaje zetrzeć resztki środka polerskiego. Pozbądź się taśmy i przejdź do zabezpieczenia reflektorów przy użyciu preparatu ochronnego. Wystarczy nałożyć go na ściereczkę z mikrofibry i rozprowadzić po powierzchni klosza. Pozwoli to zabezpieczyć tworzywo przed promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi czynnikami – np. chemią na myjniach samochodowych, kwaśnymi deszczami itp. Najlepszą propozycją zabezpieczenia lamp jest powłoka ochronna lub bezbarwna folia PPF, która zabezpiecza powierzchnię kloszy przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi kontaktem z piaskiem lub drobnymi kamieniami.

Jeśli renowacja reflektorów zostanie przeprowadzona w sposób profesjonalny i z zachowaniem dbałości o najdrobniejsze detale, specjaliści powinni wykonać badanie luxometrem (najlepiej przed i po zakończeniu zlecenia). Dzięki temu będą oni w stanie ocenić i przedstawić realne rezultaty swojej pracy. Poznaj profesjonalny auto detailing Lublin, Kalinówka Brzozowa 1 – zespół R Clinic czeka na Ciebie.